Hızlı
Bağış Yap

HIZLI BAĞIŞ YAP

50
100
300
500
1000

Zekât Bağışı

Bağış Miktarı Seçiniz;
500
750
1000
2000
Sepete Ekle
Bağış Yap
* Bu bağış, bazı Kampanya projelerine tahsis edilecektir.

Zekâtlarınızı Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırın: Bir Umut Işığı Yakın
Elden Ele Derneği ile Zekâtınız Umut Olsun

Ramazan'ın bereketi ve paylaşım ruhuyla, zekâtınızı Elden Ele Derneği aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak bir umut ışığı yakın. Mazlum ve mağdur bölgelerde, yoksulluk, açlık ve savaş gibi zorluklarla mücadele eden kardeşlerimize yardım eli uzatıyoruz. Zekâtınızla, onların temel ihtiyaçlarını karşılayabilir ve yaşam koşullarını iyileştirebilirsiniz.

Elden Ele Derneği olarak:

  • Zekâtlarınızı güvenilir ve şeffaf bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.
  • Ramazan ayı başta olmak üzere yılın her günü zekat kabul ediyor ve dağıtıyoruz.
  • İşgalci'nin abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi gibi ulaşılması zor bölgelere de zekat ulaştırıyoruz.

Zekat, sadece bir maddi yardım değil, çok daha fazlasıdır. O, malımızın ve varlığımızın şükrüdür, Allah'a olan bağlılığımızın ve minnettarlığımızın bir göstergesidir. Zekât, yardımlaşma ve dayanışma demektir. Zengin ile fakir arasındaki uçurumu kapatarak toplumda sosyal adaleti tesis etmenin bir yoludur.

Zekât, ümmet bilincinin kuvvetlenmesi ve büyümesi için de önemlidir. Müslümanların birbiriyle olan bağlarını güçlendirir ve birlik ve beraberlik duygusunu artırır. 

Zekât, Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki hakkıdır. Yardıma muhtaç olan kardeşlerimize yardım etmek ve onları zor durumdan kurtarmak hepimizin görevidir. Zekât, bu görevi yerine getirmenin en güzel ve en etkili yollarından biridir. Zekât, ihtiyaç sahiplerine yardım etmenin ve toplumdaki refahı artırmanın önemli bir aracıdır.

Peki, zekât kimlere verilebilir?
Cevap, yüce Kur'an'da Tevbe Sûresi'nin 60. ayetinde açıkça belirtilmiştir:

"Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir."

Zekât Farz Mıdır, Kimlere Farzdır?
Kişiler belli bir varlık seviyesine eriştiklerinde, fazlalık malın kırkta birini zekat olarak verirler, bu da bir farz ibadettir. Belirli mallarda belirlenen zenginlik ölçütlerine nisap denir. Kişi, doğal ihtiyaçları hariç, 80 gram altına veya bu değere eşdeğer mallara veya paraya sahip olduğunda nisap düzeyine ulaşır. Bir yıl geçtikten sonra, malı nisap düzeyinin altına düşmezse, arta kalan kısmın kırkta birini zekat olarak verir. Hür, akıllı ve ergenlik çağına erişmiş bir Müslüman, malının kırkta birini zekat olarak verir. Zekat, nakit para veya gıda gibi ihtiyaç duyan fakirlere verilebilir. Bu bilgi, hangi varlıkların zekat olarak verilebileceği sorusunu da cevaplar.

Elden Ele Derneği ile Zekâtınız Umut Olsun...

 

DİĞER PROJELERİMİZ